توضیحات

Roki عنوانی داستان محور در سبک ماجراجویی و معمایی می باشد که توسط استودیو Polygon Treehouse ساخته شده و با همکاری استودیوهای United Label و CI Games در تاریخ 23 جولای 2020 برای کنسول Nintendo Switch و سیستم عامل های مک و ویندوز منتشر شده است. بازی Roki حکایت یک خانواده‌ی سه نفره است که درگیر حوادث عجیبی می‌شوند. هسته‌ی اصلی داستان را خواهر و برادری تشکیل می‌دهند که با پدرشان زندگی می‌کنند و به خاطر نبود مادرشان، از لحاظ روحی چندان وضعیت مساعدی ندارند. Lars در یک شب زمستانی توسط هیولایی دزدیده و خواهرش یعنی Tove برای نجات او وارد سفری اودیسه‌وار می‌شود. بازیکن در نقش Tove وارد جهانی خیالی می‌شود که گرداگرد آن را موجودات خیالی تشکیل داده‌اند و این در حالی است که او هیچ چیز از این دنیا نمی‌داند. سازندگان با هوشمندی قابل ستایشی، داستان این برادر و خواهر را به اسطوره‌های اسکاندیناوی وصل کرده‌اند و حتی اگر هم نسبت به این منطقه شناختی نداشته باشید، از مشاهده‌ی روایت Roki لذت خواهید برد.

Tove شکننده و کوچک است و نمی‌تواند اجسام سنگین را جابه‌جا کند اما جثه‌ی کوچکش باعث می‌شود تا به راحتی از دیوار بالا برود و از بین میله‌های زندان عبور کند. بازی‌های ژانر ادونچر معمولا معماهای تو در تو و پیچیده‌ای دارند که در اکثر موارد به شکل زنجیروار به همدیگر وصل شده‌اند. خوشبختانه سازندگان Roki به خوبی قوانین این سبک را می‌دانند و اثری را که منتشر کرده‌اند، پر از پازل‌های جذاب است. این عنوان سه فصل دارد که در هرکدام، روند گیم‌پلی تغییرات محسوسی پیدا می‌کند. به عنوان مثال، فصل سوم بر اساس یک همکاری شکل می‌گیرد و در حالی که فقط یک سوم از جریان بازی باقی مانده، اما المان جدیدی در گیم‌پلی معرفی می‌شود که روند بازی را دستخوش تغییر می‌کند.

پیدا کردن اجسام و استفاده‌ی صحیح از آن‌ها منطق توجیه شده‌ای دارد و به خاطر چینش دقیق و کم ایراد معماها که به تدریج سخت می‌شوند، بازیکن چندان در روند بازی گیر نمی‌افتد. محیط‌های هر فصل، محدودیت‌های تردد دارد و پیشروی در آن‌ها منوط به حل کردن معماهای قبلی است. به عنوان مثال، یک سنگ قبر وجود دارد که برای حل کردن معمای آن، نیاز دارید تا چهار سنگ کوچک را با ترتیب مشخصی روی آن بگذارید. این چهار سنگ، در نقاط مختلفی قرار گرفته‌اند که برای به دست آوردن هرکدامشان، باید معماهای متنوعی را حل کنید. فصل دوم بازی محیط نسبتا بزرگی دارد که سازندگان برای حل کردن مشکل تردد، درخت‌هایی را طراحی کرده‌اند که حکم Fast Travel خواهند داشت. بازیکن باید به این درخت‌ها برسد و آن‌ها را از خواب بیدار کند تا اگر نیاز داشت، بتواند به سرعت میان آن‌ها جابه‌جا شود. از سوی دیگر، فصل سوم محیط‌های بسته‌تری دارد که به وسیله‌ی میان‌برهای مختلف، بازیکن می‌تواند کار خود را به سرعت پیش ببرد.

منبع متن : بازی سنتر

توجه

این بازی تنها بر روی ویندوزهای 64 بیتی اجرا می شود و بر روی ویندوزهای 32 بیتی اجرا نخواهد شد.

تصاویر بازی Roki :

تریلر بازی Roki :

سیستم مورد نیاز

حداقل سیستم مورد نیاز:

OS: Windows 7/8.1/10 64-bit
Processor: Intel Core i5 2500 or AMD FX 6350
Memory: 4 GB RAM
Graphics: Intel HD Graphics 4600 or Radeon RX Vega 8
DirectX: Version 11
Storage: 5 GB available space

سیستم پیشنهادی:

OS: Windows 10 64-bit
Processor: Intel Core i5 4690k or AMD Ryzen 5 1600
Memory: 8 GB RAM
Graphics: Geforce GTX 970 or AMD Radeon RX 480
DirectX: Version 11
Storage: 5 GB available space