توضیحات

Manifold Garden عنوانی هنری در سبک معمایی و اکتشافی می باشد که کار ساخت و انتشار آن بر عهده William Chyr Studio بوده و آن را در تاریخ 20 اکتبر 2020 برای کنسول های Nintendo Switch, Xbox One, PS4 و سیستم عامل های iOS, مک و ویندوز منتشر کرد. این بازی در یک "جهان با مجموعه ای از قوانین فیزیکی متفاوت" اتفاق می افتد که در آن بازیکن می تواند نیروی جاذبه را دستکاری کند و ابعاد را نیز تغییر دهد. در بازی Manifold Garden بازیکن پای در یک محیط سه‌بعدی هندسی قدم می‌گذارد که فضا در آن دچار خمیدگی شده و عملا موقعیت مکان در زمان، آن معنایی را ندارد که ما در زندگی روزمره تجربه می‌کنیم. از همین روی، ایده خمیدگی فضا به جزیی از بازی تبدیل می‌شود. برای مثال می‌توان از سرِ یک سازه حرکت کرد و از تهِ آن سردرآورد یا خود را به پایین پرتاب کرده و سر از بالای سازه درآورد. اما بازی پایش را از این نیز فراتر می‌گذارد ...

جزء دوم گیم‌پلی که وارد می‌شود، همه چیز به طرز وحشتناکی پیچیده‌تر می‌شود. با وجود خمیدگی فضا، محور ابعاد طول، عرض و ارتفاع کاملا مشخص و ثابت است اما فرض کنید شما به‌عنوان بازیکن بتوانید محور ابعاد طول، عرض و ارتفاع را با یکدیگر تعویض کنید. بازی Manifold Garden برای ترجمه این ایده به گیم‌پلی از یک مکانیک ساده به نام تغییر – جهت - جاذبه استفاده می‌کند. از آنجایی که بازیکن همواره باید روی یک سطح به‌عنوان بعد قابل حرکت استفاده کند، آن بعد دارای جاذبه نسبت به بازیکن است. اما به محض اینکه شما بتوانید جهت جاذبه را به یک بعد دیگر تغییر دهید، بعد حرکت نیز تغییر می‌کند و به‌دنبال آن، محور طول، عرض و ارتفاع نیز دچار تغییر می‌شود.

بخش اعظم چالش بازیکن در بازی Manifold Garden به درک او از فضا و موقعیت ابعاد برمی‌گردد. بازی نیز دقیقا از همین فرصت برای طراحی معماهای خود استفاده می‌کند. گیم‌پلی بازی شامل دو مکانیک بسیار ساده است؛ حرکت در فضای خمیده و تغییر جهت جاذبه. تمامی معماها و پازل‌های بازی Manifold Garden بر مبنای استفاده از این دو طراحی و بسط داده شده‌اند. مثلا وقتی درون یک سازه قرار دارید، دری در بالای آن وجود دارد که باید خود را به آن برسانید اما متوجه خواهید شد که عملا راهی برای رسیدن به آن نقطه مورد نظر وجود ندارد. پس راه‌حل چیست؟ برای فائق آمدن به چنین چالشی، ابتدا باید درک عادی خود را از از فضا و مکان دور بریزید، سپس فضا را خمیده فرض کنید و خود را از ارتفاع به پایین پرتاب کنید. از آنجایی که بعد ارتفاع دچار خمیدگی شده، با پریدن به پایین، دقیقا از بالای سر خود سر در می‌آورید که از قضا همان نقطه‌ای است که در بالای سرتان وجود دارد. این یعنی به ازای خمیدگی فضا در بازی، حرکت بازیکن نیز دارای خمیدگی می‌شود. عجیب است نه؟

طراحی هنری بازی در بسیاری از مراحل چشم‌نوازی می‌کند. تقارن به کار رفته در سازه‌های مراحل به‌حدی درست و دقیق است که حس می‌کنید پشت طراحی هر سازه نگاه مهندسی دقیقی به کار رفته است. نقطه قوت دیگر بازی موسیقی متن آن است. تصور کنید پس از صرف ساعت‌ها فکر کردن و کلنجار رفتن با یک مرحله، پازل آن را حل می‌کنید، سازه‌ها دچار تغییر شکل می‌شوند، ناگهان موسیقی بازی به طرز هوشمندی وارد می‌شود تا به حس رضایت شما لحنی حماسی ببخشد. فرم حرکت و تغییر سازه‌ها و سرایش موسیقی متن در بسیاری از لحظات بازی، این حس را کاملا به شما انتقال می‌دهد که محیط بازی Manifold Garden علیرغم شمایل خشک و زمخت، زنده است و سعی می‌کند با شما ارتباطی زبانی برقرار کند.

منبع متن : زومجی

تصاویر بازی Manifold Garden :

تریلر بازی Manifold Garden :

سیستم مورد نیاز

حداقل سیستم مورد نیاز:

OS: Win 7, 8, 10
Processor: Intel Core i5-750, 2.66 GHz
Memory: 2 GB RAM
Graphics: Nvidia 460
Storage: 3 GB available space

سیستم پیشنهادی:

OS: Win 7, 8, 10
Processor: Intel Core i7-4790k,4.00 GHz
Memory: 8 GB RAM
Graphics: Nvidia 1070
Storage: 3 GB available space