توضیحات

Machinarium عنوانی فوق العاده در سبک های ماجراجویی، معمایی و اشاره و کلیک می باشد که کار ساخت و انتشار آن بر عهده استودیو Amanita Design بوده و آن را ابتدا در تاریخ 16 اکتبر 2009 برای سیستم عامل های لینوکس، مک و ویندوز و سپس به تدریج برای سایر پلتفرم ها عرضه نموده است. Machinarium یک بازی دو بعدی سرگرم کننده با طراحی بسیار زیبا و موسیقی فوق العاده است. این بازی از آن دسته بازی هایی نیست که در آن به دنبال نجات جهان باشید. جایی هم برای انتقام و کشت و کشتار نیست. قهرمان کوچک این داستان تنها و تنها یک هدف دارد؛ پیدا کردن تنها عشق خود در یک دنیای مکانیکی. دنیایی که مملوء است از ساختمان های خاکستری رنگ فرسوده با ابعاد نامتعارف که دور و اطرافشان را لوله ها، دریچه ها و فلکه های بزرگ و کوچک فرا گرفته است. اما این شهر آنقدر ها هم مرده و بی روح نیست. مثل هر شهر دیگری آدم های بد هم در آن وجود دارند و این قهرمان ماست که برای رسیدن به عشقش باید آن ها را از پیش رو بردارد.

آغاز داستان بازی با پرتاب شدن جوزف، شخصیت اصلی داستان، از بالای بلند ترین برج این شهر بی نام و سقوط او در درون زباله دانی حومه شهر صورت می گیرد. او یک روبات کوچک، فرسوده و بامزه است. با افتادن در زباله ها اجزای بدنش از هم متلاشی می شوند ولی او دوباره قطعاتش را سر هم می کند و به سمت شهر راه می افتد تا مسببین کاری که با او انجام شده است را پیدا کند. هدف او پیدا کردن دوستش بِرتاست که توسط عده ای روبات بد کار که کلاه سیاه نام دارند ربوده شده و به کار اجباری در یک آشپزخانه گرفته شده است. اتمسفر بازی بسیار گیراست و به نوعی این حس را به شما منتقل می کند که جوزف تنهای تنهاست و این شهر خالی از سکنه است. محیط های بازی طراحی هنری خارق العاده ای دارند که همگی حاصل کار دست هستند و با فضای کلی داستان هماهنگی هنرمندانه ای ایجاد کرده اند.

در Machinarium به عنوان یک بازی در سبک اشاره و کلیک، مکانیزم پیشبرد مراحل بسیار ساده و با انجام پازل ها و پیدا کردن اشیاء مختلف صورت می پذیرد. بازیباز بایستی راه حل پازل ها را در میان اشیاء مخفی شده در محیط بسیار کوچک هر مرحله و ترکیب کردن آن ها با استفاده از خلاقیت خویش بیابید. در این میان بایستی به طراحی بسیار خوب هر شخصیت موجود در بازی اشاره کرد که اگرچه اصلاً سخن نمی گویند ولی با ایماها و اشارات و همچنین حباب هایی که تصویری از منظور یا درخواست آن ها را به نمایش در می آورند تعامل و هماهنگی بسیار خوبی با محیط و کاراکتر اصلی دارند.

پازل های Machinarium سخت هستند و برای حل کردن آن ها نیاز به تفکر شدید و حوصله زیادی دارید. اگر هم از عهده ی آن ها بر نیامدید بازی دو راهنمایی در اختیارتان قرار داده که می تواند در رد کردن هر مرحله به شما کمک کند. اولین کمک، راهنمایی های موجود در هر مرحله است که به صورت نقاشی های کشیده شده روی یک کاغذ هستند و اطلاعات مبهم ولی موثری در برای حل کردن هر پازل در اختیار بازیباز قرار می دهند. دومین کمک هم راهنمایی هایی هستند که از طریق تمام کردن یک مینی گیم به دست می آیند. حل کردن هر مرحله نوعی حس پیروزی را به شما منتقل می کند. گویی که انگار باعث خوشحالی جوزف شده اید و به او در راه رسیدن به عشقش کمک فراوانی کرده اید. این خود از جذابیت های بازی است و در کنار پازل های دشوار ولی خلاقانه شما را به ادامه دادن بازی ترغیب می کند.

منبع متن : گیمفا

تصاویر بازی Machinarium :

تریلر بازی Machinarium :

سیستم مورد نیاز

حداقل سیستم مورد نیاز:

OS: Microsoft® Windows® XP/Vista/7/8/10
Processor: 1.8 Ghz Processor
Memory: 1 GB Ram
Hard Drive: 1 GB Free space