توضیحات

GRIS شاهکاری هنری در سبک ماجراجویی و پلتفرمر معمایی با فضای دو بعدی می باشد که توسط Nomada Studio توسعه یافته و شرکت Devolver Digital آن را در تاریخ 13 دسامبر 2018 برای کنسول های Nintendo Switch, PS4 و سیستم عامل های iOS، اندروید، مک و ویندوز منتشر نموده است. GRIS عنوانی است در مورد افسردگی، امیدواری، خوشحالی، ترس و مهم‌تر از همه، زیبایی؛ عنوانی که شاید در نگاه اول یک بازی بسیار ساده به نظر برسد، اما وقتی که آن را تجربه کنید به عمقش پی می‌برید. بازی با شخصیتی بی نام شروع می‌شود که کف دست مجسمه‌ای در اول بازی خواب یا به نوعی بیهوش است. زمانی که بیدار می‌شود مجسمه شروع به تکه تکه شدن می‌کند و ماجرای احساسی و زیبای بازی آغاز می‌شود. در ابتدا دنیایی بی‌رنگ پیش روی بازیکن است که همانند قهرمان ما نمی‌داند کجاست. با پیشروی در بازی و گرفتن تکه های نور که در مناطق مختلف بازی قرار دارند، دنیای بازی به خود رنگ می‌گیرد، گویی قهرمان داستان هم امید بیشتری می‌گیرد. یکی از موضوعاتی که بازی با زبان و روایت تصویری عرضه می‌کند، بودن در غم و اندوه است.

تک تک لحظه های بازی گویی از نقاشی های هنرمند معاصر، Charles Reid، بیرون آمده اند. تک تک لحظات بازی حس شگفتی و شعف دیدن این نقاشی های زنده را به آدم می‌دهد. هر چه جلوتر می‌رویم دنیای بازی رنگارنگ تر می‌شود. آبی،قرمز،زرد و غیره. محیط های بازی هم با پیشروی رنگ هایشان مخلوط می‌شود و زیبا و زیباتر. تنوع محیط ها هم با توجه به تیم کوچک بازی و زمان ساخت بازی حیرت انگیز است. از محیط های بیابانی تا خرابه های شهر ها با معماری شرقی و زیر زمین های نمناک با موجودات گوناگون. تمام این محیط ها حس تصور بی‌نظیری را به دست می‌دهد. تنها کلمه‌ای که می‌توان گرافیک بازی را تعریف کرد لذت خالص چشمی و بینایی است. آهنگ‌های بازی توسط گروه اسپانیایی Berlinist خلق شده است. آهنگ های GRIS به سبک آثار امبینت حسی از تنهایی، گم گشتگی و غم و اندوه را منتقل می‌کند. هرچه به پیش برویم ریتم آهنگ ها هم بالاتر رفته و سرزنده تر و حتی در مکان‌هایی از بازی صداهای کُر هم شنیده می‌شود.

جایی که همه‌ی آنچه که تا کنون گفته شد را درون هم جمع می‌کند و به این قطعه یگانگی می‌بخشد و تبدیل به “بازی”ای فرای بازی‌های معمول می‌کند، گیم‌پلی است. روان بودن و شناور بودن و غرق شدن در بازی یکی از نکاتی است که به راحتی و با گرفتن کنترل می‌شود آن را حس کرد. در بازی نه مرگی وجود دارد و نه کمبتی و کشتنی. هدف گیم‌پلی بازی جمع آوری تکه های کوچک نور و بردنشان به مرکز دنیای بازی و کامل کردن نقشه ستاره‌های آن است. GRIS مکانیک های ساده پلتفرمری دارد که به مرور و با پیشروی در بازی کامل تر می‌شود. جایی که بازی گیم‌پلی بازی می‌درخشد زمان هایی است که بازیکن دارد دو یا سه مکانیک بازی را به کار می‌گیرد تا ستاره‌های کوچک را جمع کند، در کنار آن گرافیک هنری بازی خودنمایی می‌کند و موسیقی شاهکار بازی در پیش‌زمینه در حال پخش است. در بازی پازل‌هایی هم برای حل کردن هست که معمولا راهکار‌های ساده‌ای دارند و در همان راه /و هدف بازی یعنی سادگی و مینیمال بودن هستند.

منبع متن : بازی سنتر

تصاویر بازی GRIS :

تریلر بازی GRIS :

سیستم مورد نیاز

حداقل سیستم مورد نیاز:

OS: Windows 7 or later
Processor: Intel Core2 Duo E6750 (2 * 2660) or equivalent / AMD Athlon 64 X2 Dual Core 5000+ (2 * 2600) or equivalent
Memory: 4 GB RAM
Graphics: Geforce GT 430 (1024 MB) / Radeon HD 5570 (1024 MB)
Storage: 4 GB available space