توضیحات

God of War عنوانی شاهکار در سبک اکشن ماجراجویی و هک اند اسلش می باشد که توسط تیم Santa Monica Studio توسعه یافته و کمپانی بزرگ PlayStation آن را ابتدا در سال 2018 برای کنسول PS4 و سپس در تاریخ 14 ژانویه 2022 برای سیستم عامل ویندوز منتشر نموده است. جدیدترین شماره God of War نه تنها بهترین نسخه سری محسوب می‌شود، بلکه یکی از بهترین عناوین عرضه شده تا به امروز است. عنوانی که با معرفی استانداردهای جدیدی در سبک «اکشن-ادونچر» در کنار بخش داستانی، گرافیک و صداگذاری، به اثری جاودانه همانند «The Last of Us» و «Half-Life» تبدیل شده و تا مدت‌ها به عنوانی استانداردی برای این سبک به حساب می‌آید. سال‌ها بعد از کشته شدن خدایان یونان توسط «کریتوس»، حال او بازنشسته شده و با سفر به سرزمین‌های شمالی معروف به سرزمین «اساطیر اسکاندیناوی»، زندگی جدیدی را شروع کرده است. اما روزهای خوش برای کریتوس خیلی طولانی نیستند و با مرگ همسر او، حال کریتوس همراه با پسرش «Atreus» باید از مشکلات و نبرد با خدایان جدیدی که بر سر راه آن‌ها قرار می‌گیرند جان سالم به در ببرند. البته مأموریت جدید کریتوس علاوه بر کشتن غول‌ها و خدایان، حفاظت و آموزش آتروس هم است.

توجه

این بازی تنها بر روی ویندوز 10 نسخه 64 بیتی اجرا می شود و بر روی ویندوزهای دیگر اجرا نخواهد شد.

در عنوان جدید God of War بیشترین موضوعی که در مورد داستان بازی به چشم می خورد اضافه شدن بسیار زیاد بار احساسی به داستان است که تاکنون حتی ذره ای از این احساس را در عناوین قبلی سری مشاهده نکرده ایم. بعد از داستان بازی که از حالت «خدایان یونان را بکش و برو سراغ خدای بعدی» به عنوانی سینماتیک همراه با لحظات فوق‌العاده احساسی از جمله روابط کریتوس و و آریتوس تبدیل شده‌است، هسته گیم‌پلی این شماره هم دچار تغییرات بنیادی گشته و شباهت چندانی به شماره‌های قبلی ندارد. God of War این امکان را به شما می‌دهد تا زمان بیشتری را در محیط گشت و گذار کنید و نتیجه آن هم عمق بیشتر و البته ارزش بیشتر بازی است. «Midgard» یکی از ۹ جهان اساطیر اسکاندیناوی است که بازی در آن جریان دارد. علاوه بر میدگارد که دارای بخش‌های مختلف برای کاوش و انجام ماموریت‌های فرعی بوده، بازی دارای چندین سرزمین گوناگون دیگر است که هر کدام از آن‌ها داستان مرتبط با بازی و گذشته کریتوس را بازگو می‌کنند. ماموریت‌های فرعی در بازی بسیار زیاد است که هر کدام از آن‌ها نه تنها جالب بوده، بلکه در سطح مراحل اصلی قرار می‌گیرند و تعدادی از غول‌های بازی هم مختص همین ماموریت‌ها در نظر گرفته شده‌اند.

البته تغییرات به همین جا ختم نمی‌شوند و سیستم مبارزات God of War هم دچار تغییرات عظیمی گشته‌ است. دیگر خبری از دکمه زنی و مبارزه با دسته‌های تمام شدنی دشمنان نیست، بلکه این بار اکثر دشمنان در دسته‌های حداکثر پنج‌نفری به شما حمله خواهند کرد، هر چند با پیشروی در بازی تعداد دشمنان هم به نسبت زیاد می‌شود. دشمنان علاوه بر باهوش بودن، دیگر همانند گذشته با چند ضربه از پا در نمی‌آیند و هر کدام از آن‌ها با استراتژی خاصی به کریتوس حمله می‌کنند، همین امر باعث گشته تا سیستم مبارزات وارد سطح متفاوتی شود و این بار نیازمند زمان‌بندی دقیق، دفاع کردن، ضربه زدن و حرکت کردن است و این قضیه موجب شده تا عمق زیادی به مبارزات داده شود. یکی دیگر از تغییرات مربوط به حضور آریتوس در کنار کریتوس می‌شود. هر چند در شروع کار آریتوس نقش خاصی در نبردها ندارد، اما در ادامه و با قدرت گرفتن او، در بخش اعظمی از نبردها به کمک کریتوس آمده و لحظات نابی را برای شما تشکیل می‌دهد. در این شماره همانند عناوین نقش آفرینی، سطح بندی، آپگرید و زره‌های مختلف برای کریتوس و آریتوس در نظر گرفته شده‌ تا در طول بازی علاوه بر تنوع بخشیدن به مبارزات، سختی بازی ‌را هم متعادل کند. در نهایت هم خدایان و غول‌ها مثل همیشه جذاب‌ترین بخش بازی را تشکیل داده‌اند و مبارزه با آن‌ها مثل همیشه «حماسی» و «خارق‌العاده» است.

سلاح اصلی کریتوس در این شماره یک تبر است. بر خلاف ظاهر نسبتا ساده این تبر، قابلیت‌های فوق‌العاده ای برای آن در نظر گرفته شده که آن را تبدیل به یکی از بهترین سلاح‌های بازی می‌کند. به لطف آپگرید‌های مختلف، در طول بازی حرکات مختلف برای استفاده از تبر به بازی اضافه می شود که نتیجه آن تنوع بیشتر به بخش مبارزات بازی است. تبر کریتوس همانند تبر «Thor» عمل کرده و به قول معروف یک تبر هوشمند است که در صورت پرتاب آن، دوباره به سمت کریتوس باز می‌گردد. در کل استفاده از تبر جز یکی از لذت بخش ترین بخش های بازی God of War است، به خصوصی که سنگینی و لذت ضربه‌ای که با آن به دشمنان وارد می‌کنید را با تمام وجود حس خواهید کرد. البته این نکته هم باید ذکر کرد که با پیشروی در بازی سوپرایز‌های دیگری هم برای بازیکنان در نظر گرفته شده که لذت مبارزات را چندین برابر می کند.

منبع متن : بازی سنتر

سیستم مورد نیاز

حداقل سیستم مورد نیاز:

OS:Windows 10 64-bit
Processor:Intel i5-2500k (4 core 3.3 GHz) or AMD Ryzen 3 1200 (4 core 3.1 GHz)Intel i5-6600k (4 core 3.5 GHz) or AMD Ryzen 5 2400 G (4 core 3.6 GHz)
Memory:8 GB RAM
Graphics:NVIDIA GTX 960 (4 GB) or AMD R9 290X (4 GB)NVIDIA GTX 1060 (6 GB) or AMD RX 570 (4 GB)
DirectX:Version 11
Storage:70 GB available space
Additional Notes:DirectX feature level 11_1 required